Co to znaczy być świadomym przewodnikiem dla psa? Jak to osiągnąć? Dlaczego to takie ważne?

Przewodnik w oczach psa to taki lider, który dysponuje zasobami, ustala zasady i granice oraz zapewnia bezpieczeństwo.  Psy zazwyczaj bardzo dobrze funkcjonują w grupie, w której są ustalone normy ponieważ ich życie staje się przewidywalne a przewidywalność i rutyna są dla nich tożsame z poczuciem bezpieczeństwa.

No dobrze. Zacznijmy od dysponowania zasobami.

Przewodnik to osoba, która umiejętnie zarządza zasobami czyli nie tylko je dostarcza, ale także kontroluje do nich dostęp. Dobrze zbudowana relacja oparta na kontrolowaniu cennych dla psa zasobów sprawia, że pies przestaje „dyskutować” z człowiekiem, tylko uznaje, że to co on zaproponuje jest najlepszym rozwiązaniem nie tylko dla niego ale dla całej grupy, w której funkcjonuje. Jakie to są te cenne zasoby dla psa? Najważniejsze z nich to jedzenie, zabawki oraz kontakt socjalny z właścicielem.

JEDZENIE

Kontrolowanie jedzenia przez przewodnika polega na niezostawianiu psu karmy przez cały czas w misce. Często dzieje się tak, że to pies zaczyna takie jedzenie kontrolować poprzez zjadanie posiłku dopiero po powrocie właściciela. Jedzenie przez cały dzień leży w misce ale dopiero jak wróci opiekun to pies zaczyna je zjadać. Właściciel dostarcza pożywienie ale to pies je kontroluje i tutaj ważniejsze dla psa od samego jedzenia jest jego kontrola.

 

ZABAWKI

Jeżeli to pies bierze zabawkę w pysk i przynosi żeby człowiek mu ją rzucał i opiekun robi to tak długo jak chce tego pies, to niestety ale to pies przejmuje kontrolę nad zabawą. Dlatego zabawki nie powinny być dostępne cały czas dla psa i to zawsze opiekun powinien kończyć i zaczynać zabawę. Jeżeli to człowiek zawsze będzie inicjować zabawę i kontrolować jej przebieg to jest wtedy pewność,  że zarówno zabawka jak i człowiek będą dla psa zawsze atrakcyjni.

KONTAKT SOCJALNY

Jest to jedna z podstawowych potrzeb psa. Przewodnik powinien jednak inicjować kontakt socjalny i decydować jak długo powinien on trwać. Domaganie się uwagi przez psa sprawia nie tylko, to że pies może zacząć kontrolować kontakt z nami ale z czasem może on stać się po prostu nieznośnym wymuszaczem a jego zachowania będą coraz częstsze i coraz silniejsze.

Im więcej jest takich sytuacji, gdzie to pies kontroluje otoczenie, tym mniejsza w oczach psa jest rola człowieka i tym mniej ma on powodów, żeby traktować swojego opiekuna poważnie. Stawianie granic nie jest niczym złym a zasady domowe tak naprawdę porządkują psu świat. Inne bardzo ważne zasady, które powinniśmy stosować w codziennym życiu z psem to:

PIES POWINIEN MIEĆ WŁASNE MIEJSCE DO ODPOCZYNKU

Odpowiednio wyznaczone miejsce na legowisko dla psa pozwala zwierzęciu poczuć się bezpiecznie i pomaga opanować emocje. Fotel czy inny mebel użytkowany przez domowników nie jest odpowiedni gdyż mogą oni przeszkadzać psu w wypoczynku a wypoczynek dla wielu czworonogów nie jest rzeczą prostą i oczywistą.

ZASADA NIE MA NIC ZA DARMO

Pies nie powinien otrzymywać przywilejów za nic. Dlatego jeżeli chcesz dać coś psu, to niech wykona on najpierw jakąś prostą komendę, którą dobrze zna np. siad. Sprawiamy w ten sposób, że każdy cenny zasób np. możliwość pobiegania z psimi kumplami, zwierzę otrzymuje na naszych zasadach i to my dysponujemy tym zasobem.  Ponadto jeśli coś nie jest za darmo i trzeba na to zapracować to jest to o wiele bardziej wartościowe.

ZAKAZ SKAKANIA PO LUDZIACH

Skakanie po ludziach często jest formą powitania a czasami reakcją na stres. Ja jednak chciałam zwrócić uwagę na inny aspekt tego problemu. Często tak jest, że pies skacząc po ludziach nie szanuje tak naprawdę przestrzeni człowieka. Zwierzę zazwyczaj skacze po kim chce, wchodzi gdzie chce i generalnie robi to na co ma ochotę bo nigdy w swoim życiu nie słyszało słowa NIE.

Budowanie przewodnictwa to jednak nie tylko wprowadzanie zasad. To zapewnienie psu wszystkich potrzeb czyli nie tylko jedzenia i potrzeb fizjologicznych ale także węszenia, gryzienia, swobodnego eksplorowania terenu, kontaktu z innymi psami. To wsparcie psa w trudnych sytuacjach i wspólne zmierzenie się z problemem. To zwiedzanie i poznawanie świata, wspólne przygody oraz pokazywanie psu, że jego świat nas interesuje.