Pies i przewodnik – jak powinna wyglądać zabawa człowieka z psem.

Pies i przewodnik – jak powinna wyglądać zabawa człowieka z psem.
Dlaczego w ogóle bawimy się z psem i dlaczego jest to takie ważne? Zabawa z psem jest jedną z podstawowych potrzeb naszego pupila. Buduje wzajemną relację przewodnika ze swoim czworonogiem oraz umacnia autorytet człowieka w oczach psa. Stanowi także imitację polowania (szarpak) poprzez „wspólne polowanie” na zabawkę. U szczeniaków rozwija zdolności motoryczne ponieważ młody psiak uczy się chwytania, trzymania, noszenia i szarpania. Rozwija kompetencje psychologiczne poprzez naukę rywalizacji, współpracy i rozładowywania napięcia. Zabawka może także stanowić super motywację do szkolenia psa.
Zasady zabawy z psem
🐕‍🦺 Struktura zabawy
Każda zabawa powinna mieć określone reguły ponieważ to dzięki nim budowana jest prawidłowa relacja człowieka z psem. Pies powinien mieć sygnał do rozpoczęcia zabawy np. hasło zabawa i sygnał do zakończenia zabawy np. słowo koniec albo dziękuję, żeby wiedział, że nic więcej się już nie wydarzy. Unikamy w ten sposób uzależnienia psa od zabawki. Pamiętajmy też o tym, że to zawsze przewodnik zaczyna, kontroluje i kończy zabawę. Takie jasno określone zasady i wyznaczone granice pozwolą na zbudowanie relacji opartej na komunikacji i zrozumieniu oraz sprawią, że pies nie będzie wymuszał i domagał się zabawy.
🐕‍🦺 Zasada: W domu nudy na spacerze szaleństwo
Nie powinniśmy bawić się z psem w miejscu odpoczywania czworonoga tylko poza domem. W ten sposób nie będziemy budowali u psa skojarzenia domu z ekscytacją. Dom jest miejscem do odpoczywania i wyciszania emocji natomiast poza domem jest miejsce do zabawy i szaleństwa.
🐕‍🦺 Kontrola pobudzenia psa
Podczas zabawy ważne jest także aby przewodnik zwracał uwagę i kontrolował poziom pobudzenia psa. Jeżeli pies traci kontrolę nad sobą to znaczy, że bawimy się zbyt intensywnie i powinniśmy trochę zwolnić.
W co najlepiej bawić się z naszym psem? Z poprzedniego artykułu już wiecie, ze zabawa piłką to niekoniecznie jest dobry pomysł. Znacznie lepszą aktywnością będzie szarpak lub zabawy węchowe z naszym pupilem.
🐾 Szarpak
Zabawa szarpakiem to wspólne rozszarpywanie „ofiary” człowieka razem ze swoim czworonogiem. W zabawie szarpakiem bazujemy na zachowaniach z łańcucha łowieckiego – pies goni uciekający przed nim szarpak, łapie go, szarpie i dobrze jak na końcu zabawy dostanie coś do jedzenia żeby zamknąć sekwencję łowiecką (namierzanie-wpatrywanie-pogoń-chwyt-zabicie z rozszarpaniem-zjedzenie). Wtedy emocje psa wracają do normalnego stanu.
Bawiąc się z psem szarpakiem wydajemy mu komendy łap i puść. Nigdy nie kończymy zabawy komendą puść, ponieważ w momencie kiedy pies puszcza zabawkę traci cenną zdobycz. Pies zostaje w ten sposób ukarany za to, że wykonał nasze polecenie i następnym razem nie będzie chciał tej zabawki puścić. Należy więc wydać psu komendę łap potem puść i potem znowu łap i w tym momencie schować zabawkę (zając schował się do nory, pies nie czuje, że traci coś cennego ponieważ w przyrodzie częściej występuje zjawisko ucieczki ofiary niż jej złapania). Co jeżeli pies nie jest nauczony komendy puść? Zapraszam na konsultację do mnie a pokażę Wam jak go tego nauczyć .
I pamiętajcie, że nie zawsze musicie wygrywać szarpiąc się z psem. Pozwólcie mu czasem wygrać, w ten sposób będziecie budować jego pewność siebie i motywację do dalszej zabawy. Ważne jest też to, żeby pies nie bawił się samodzielnie szarpakiem, nie zabierał go daleko od przewodnika i rozszarpywał w samotności bo takie zachowania osłabiają relacje.
Uwaga! Pamiętajmy, żeby nie bawić się szarpakiem zbyt mocno ze szczeniakami, które są w trakcie wymiany zębów.
🦴🦴A co jeśli mój pies nie bawi się szarpakiem? Może warto zastanowić się nad samym szarpakiem. Najlepsze są te z owczej wełny albo z imitacji futra i najlepiej żeby miał dłuższą rączkę albo sznurek. Kładziemy szarpak na ziemi i poruszamy nim za sznurek aby zachęcić psa do zabawy, nie podtykamy mu zabawki pod pysk. Często psy nie chcą się bawić zabawką bo są zbyt blisko człowieka i czują presję dlatego na początku niech ten sznurek będzie dosyć długi, potem z czasem możemy go skracać. Jeżeli mimo to pies nie chce się bawić to możemy sami zacząć się bawić szarpakiem wydając przy tym dźwięki radości po czym jak pies zacznie się interesować to chowamy zabawkę i tak kilka razy. Ja osobiście zastosowałam przy mojej owczarkowej suni jeszcze jeden myk. Schowałam jej ulubioną piłeczkę do mojej znoszonej skarpetki haha i uwierzcie mi zadziałało.
🐾 Zabawy węchowe
Zabawy węchowe można przeprowadzić zarówno w mieszkaniu (jest to wyjątek od zasady) jak i na spacerze. Są one bardzo angażujące dla naszego czworonoga, uczą koncentracji i skupienia. Szczególnie polecane są dla psów reaktywnych, ponieważ węszenie znacznie je uspokaja i potrafi w zdrowy sposób porządnie wymęczyć. Przykładem takiej zabawy jest znajdź i zjedz czyli chowanie smakołyków w różnych miejscach, pies musi je odszukać a potem zjeść. Parówkowe drzewo to również super atrakcja dla naszego czworonoga. Chowamy kawałki parówki w korze drzewa na różnych wysokościach, pies musi je wywęszyć a nastepnie zjeść. Do kolejnej zabawy będziemy potrzebowali pudełka oraz rolek po papierze toaletowym. Do pudła z rolkami wrzucamy smaczki, zadaniem psa będzie oczywiście wydobycie smaczków i zjedzenie. Inną zabawą może być chowanie smakołyków pod różnymi pojemnikami. Dobrym przykładem jest też mata węchowa albo zwinięty ręcznik do którego można schować coś do jedzenia.