Pies kontra pies.  Czy to co widzimy na pewno jest zabawą?

Pies kontra pies.  Czy to co widzimy na pewno jest zabawą?

 

Dorosłe psy rzadko się między sobą bawią. Interakcje do których dochodzi między nimi są przeważnie zachowaniami demonstracyjnymi, w których pies chce zakomunikować drugiemu osobnikowi, że jest od niego silniejszy. Ludzie często mylą takie zachowania z zabawą. Zachowania demonstracyjne mogą eskalować do zachowań agresywnych, dlatego często właściciele czworonogów twierdzą, że psy najpierw się ze sobą bawiły, po czym „zabawa” zamieniła się w walkę. Przykładem zachowania często mylonego z zaproszeniem do zabawy jest ukłon (playbow).  W zależności od sytuacji może mieć kilka znaczeń i prezentować zachowania łowieckie, demonstracyjne albo agonistyczne, ale rzadko zabawowe. Może być prośbą o wprawienie drugiego psa w ruch. Wtedy najczęściej po ukłonie psy zaczynają biegać. Wygląda to na zabawę, ale zabawa jest zarezerwowana raczej dla psów, które dobrze się znają, a nie dla takich, które widzą się pierwszy raz. Ukłon może mieć też na celu odepchnięcie drugiego osobnika, zatrzymanie go albo przestawienie. W takich sytuacjach ciała psów są napięte, sztywne, pies jest blisko przeciwnika, żeby zademonstrować mu swoją pewność siebie. Ukłon wykonywany np. na  zabawce lub jedzeniu to wyraźny komunikat: zostaw, to należy do mnie. Zdarza się czasami, że ukłon jest jednak zaproszeniem do zabawy. Pies jest wtedy rozluźniony, ma lekko otwarty pysk i miękkie ruchy. Jeśli pies wykonuje ukłon podczas zabawy, to chce pokazać drugiemu psu, że to tylko zabawa i wszelkie ugryzienia czy uderzenia są na niby i nie musi ich traktować poważnie. Szczególnie często można to zaobserwować u szczeniąt i młodych psów.

Po czym więc poznać, że ta interakcja, którą widzimy jest zabawą?

Zasady psiej zabawy

Zabawa powinna być symetryczna

W czasie zabawy role psów powinny być wyrównane. Podczas zapasów raz jeden pies gryzie, po czym kładzie się na grzbiecie i jest podgryzany. Jeżeli nie występuje tutaj symetria i jeden pies jest cały czas gryziony i przyciskany przez drugiego to jest to bardziej demonstracja siły niż zabawa. W zabawie                   w berka raz jeden pies goni a zachwalę jest goniony. Natomiast jeżeli w takim przypadku nie występuje równowaga to prawdopodobnie jeden pies desperacko ucieka i broni się przed natrętem. Żaden pies nie powinien wyraźnie dominować ponieważ takie zachowanie może prowadzić do konfliktu lub nękania jednego z czworonogów.

Psy powinny się wcześniej poznać

Aby psy dobrze się ze sobą bawiły muszą się najpierw dobrze poznać, polubić i nabrać do siebie zaufania. I tak jak my nie zapraszamy obcych osób do domu tak psy nie bawią się z przypadkowo spotkanymi osobnikami. Dlatego psy na początku sprawdzają z kim mają do czynienia i na co mogą sobie pozwolić. Czy dany osobnik jest uległy a może agresywny, czy zna psie maniery albo czy stanowi zagrożenie. Często psy na początku kontaktu mogą zacząć się ganiać albo podgryzać i jest to mylone przez ludzi z zabawą  ale tak naprawdę oznacza to próbę sił i testowanie przeciwnika.

Podczas zabawy psy powinny robić sobie przerwy

Przerwa w zabawie jest bardzo ważna ponieważ nie tylko pozwala zwierzakom odpocząć i złapać oddech ale obniża także poziom emocji. Po przerwie następuje zazwyczaj zmiana ról. Przerwa pokazuje także drugiemu psu, że berek czy zapasy to tylko wspólna zabawa, a nie walka czy polowanie i że to wszystko co się dzieje jest tylko na niby.

Zabawa powinna mieć określony czas i nie trwać w nieskończoność

Psy zazwyczaj bawią się krótko ale bardzo intensywnie. Jeżeli berek albo wspólne zapasy są długotrwałe i bardzo intensywne a psy nie robią sobie przerw na odpoczynek to nie można tego nazwać zabawą. Jest to raczej demonstracja siły.