Precyzja w treningu z psem

 Szkoląc psa powinniśmy być cierpliwi, konsekwentni, wymagający, musimy mieć „otwartą” głowę na trening z psem ale także bardzo ważna jest precyzja.

Co to jest precyzja? 1. „dokładność i staranność w wykonywaniu czegoś” 2. „jasny i ścisły sposób formułowania wypowiedzi” /Słownik PWN/. 

  • Precyzja pomaga w jasnej komunikacji z psem. Pies ma dokładną informację czego od niego oczekujemy. Psy najlepiej funkcjonują w środowisku ze spokojnym przewodnikiem, który wydaje czytelne komunikaty.
  • Precyzja pozwala także na budowanie obrazu prawdziwego przewodnika w oczach psa. To nie tylko tzw. Timing czyli wydanie sygnału nagrody albo podawanie smaczka w odpowiednim czasie. To nagradzanie psa dokładnie za to czego od niego oczekujemy czyli np. pies ma usiąść przy nodze równolegle do nas (nie ukosem), karma jest podawana w odpowiedni sposób i odpowiednią ręką, smycz jest trzymana w odpowiedni sposób, gest do wprowadzenia zachowania jest zawsze taki sam, postawa przewodnika, ton głosu. To wszystko ma znaczenie. Jeżeli w ten sposób wyglądają treningi to pies zaczyna inaczej postrzegać przewodnika, ma przed nim większy respekt. 
  • Precyzja uczy także spokoju i skupienia na przewodniku. Pies wie, że musi się dostosować do człowieka i wykonywać jego polecenia a nie robić po swojemu. Oczywiście tutaj w parze musi iść odpowiednia motywacja. 
  • Precyzja jest szczególnie ważna w życiu z psem reaktywnym lub agresywnym. Jest kluczowa w szkoleniu pewnych siebie psów z mocną głową. Pies dostaje konkretny, PRECYZYJNY sygnał jak ma zachować się w danej sytuacji. Jest też bardzo istotna w szkoleniu psów słabych i lękowych bo buduje poczucie bezpieczeństwa w relacji PIES – PRZEWODNIK. 

Psy to są przede wszystkim drapieżniki (tak wiem, niewiele osób już o tym pamięta w dzisiejszych czasach). Polując na ofiarę trzeba być precyzyjnym, więc dla nich precyzja jest czymś zupełnie naturalnym. Precyzję buduje się też w przygotowaniu psa do pracy. W detekcji i w „gryzieniu” jest wręcz „święta”.

🐕‍🦺🦮🐕🐩 Zdjęcia wykonane na seminarium szkoleniowym: Budowanie motywacji w treningu. Praca z przedmiotem.